top of page

9 Nisan 2022

Kimseye Etmem Şikayet
Gülay Afşar

Gülecektim, inadına gülecektim. Değilse dosta düşmana güldürecektim kendimi.

 

Geçmiş olsun diye güya iyi niyetle yanıma yanaşanların aklından geçeni pekala anlamıştım. Yüzüme karşı ‘sana layık değildi’ diyenlerin ardımdan ‘vah yazık’ diye kendi aralarında alıp verdiğini de duymuştum. Ama yok... Öyle pes etmek harcım değilmiş ki bir akşamda karar verip, bir küçük bavula sığmıştım. Çeyiz bohçasını gerisin geriye topladığım gibi düğümleyip, çul çaput ne varsa hepsini oracıkta bırakmıştım. Birkaç saatliğine giydiğim uzun kuyruklu gelinlik, saçıma tutturulan gelin tacı, bir de gelin teli... Yatağın üzerinde seyirlik gibi öylece kalmıştı.

 

Hiç tereddüt etmeden doğduğum şehri, mahalleyi ardımda bıraktım. İstikbalime doğru bir yola çıktım. Yeni bir memleket edindim kendime. Bir sınıf dolusu çocuğum oldu hep gözümün içine bakan. Artık bayram etmek hakkım diyerek giyindim o gün en güzel esvabımı. Ceketimi omzuma aldığım gibi koştum kutlamalara. Gözleri neşeyle parlayan genç, ‘hocam bir fotoğrafınızı alabilir miyiz’ deyince biraz da mağrur gülümsedim; ‘Elbette’.

TanidikYabancilarAcaba 16.jpeg
TY background.jpg

Tanıdık Yabancılar

Acaba

 

Bulunmuş fotoğraflar, kendi dünyalarını yaratır. 

Kimsesiz bir fotoğrafı elinize aldığınız anda hayal başlar, merak katlanır.

 

Acaba

Burası neresi?

Mutlular mıydı?

Bu fotoğraf çekildikten sonra onlara ne oldu?

Acaba

Bu fotoğraflar uzun yıllara yayılan bir tutkuyla, dünyanın dört bir yanından toplandılar.

Tek ortak yönleri sahipsiz olmaları.

Bu çok ‘normal’ fotoğraflarda, kim olduklarını bilmediğimiz insanların yedikleri, içtikleri, gezdikleri, arkadaşları, düğünleri, kısacası anıları ve hiçbir zaman bilemeyeceğimiz hikayeleri var.

 

Şimdi bu kayıp fotoğraflara hayat, sözcüklere suret verme zamanı.

Fotoğrafların “acaba”larına hayali bir cevap, bir hikaye arıyoruz. 

Geçmiş hayatlara sahipsiz fotoğraflara yeni hikayeler.

 

Acaba projesinde bu fotoğraflardan ilham alacağını bildiğimiz yazarları kısa hikayeleriyle Tanıdık Yabancılar’a ses olmaya davet ettik. Fotoğrafların yarattığı “acaba” sorularına onlar cevap versin istedik.

 

Tanıdık Yabancılar’ı bu kez yazarların gözünden görecek, dilinden okuyacaksınız.

 

Talin Azar & Aylin Sayek Beyazıt

bottom of page