top of page

6 Nisan 2022

Deli Fişek
Gamze Hoşgül

Bizim eski yalının önünden geçtim bugün vapurla. Üstünde hala o çılgın kostümün, yüzünde kocaman, muzır gülümsemenle el salladın bana balkondan. Seni en çok bu halinle hatırlamayı seviyorum. Sahi, nereden bulmuştun o tuhaf şeyi? Palyaçoya benzeyen kıyafetinle bahçede belirdiğinde, önce derin bir sessizlik olmuş, ardından flaşlar eşliğinde gittikçe artan bir uğultu yükselmişti sosyete mensuplarından. Günlerdir partiye hazırlanan bizimkiler deliye dönmüştü. Seninse dünya umurunda değildi. O garip halinle herkese tek tek hoş geldin demiş, en suratsızları zorla dansa kaldırmıştın. Kahkahaların müziği bile bastırmıştı. Kendince alay etmiştin onlarla, görgüsüz zenginlikleriyle, sence hiçbir değeri olmayan varoluşlarıyla... Ne imrenmiştim o haline! Sonunda da yapmıştın yapacağını, babamın içmeye kıyamadığı pahalı şampanyaları patlatıp konukları ıslatmıştın. Çığlıklar, kaçanlar, sövenler… Çok özlüyorum seni, canım benim, ablam, tatlı kaçığım, deli fişeğim.

TanidikYabancilarAcaba 8.jpeg
TY background.jpg

Tanıdık Yabancılar

Acaba

 

Bulunmuş fotoğraflar, kendi dünyalarını yaratır. 

Kimsesiz bir fotoğrafı elinize aldığınız anda hayal başlar, merak katlanır.

 

Acaba

Burası neresi?

Mutlular mıydı?

Bu fotoğraf çekildikten sonra onlara ne oldu?

Acaba

Bu fotoğraflar uzun yıllara yayılan bir tutkuyla, dünyanın dört bir yanından toplandılar.

Tek ortak yönleri sahipsiz olmaları.

Bu çok ‘normal’ fotoğraflarda, kim olduklarını bilmediğimiz insanların yedikleri, içtikleri, gezdikleri, arkadaşları, düğünleri, kısacası anıları ve hiçbir zaman bilemeyeceğimiz hikayeleri var.

 

Şimdi bu kayıp fotoğraflara hayat, sözcüklere suret verme zamanı.

Fotoğrafların “acaba”larına hayali bir cevap, bir hikaye arıyoruz. 

Geçmiş hayatlara sahipsiz fotoğraflara yeni hikayeler.

 

Acaba projesinde bu fotoğraflardan ilham alacağını bildiğimiz yazarları kısa hikayeleriyle Tanıdık Yabancılar’a ses olmaya davet ettik. Fotoğrafların yarattığı “acaba” sorularına onlar cevap versin istedik.

 

Tanıdık Yabancılar’ı bu kez yazarların gözünden görecek, dilinden okuyacaksınız.

 

Talin Azar & Aylin Sayek Beyazıt

bottom of page